Bohuslavice

První zmínky o obci se v listinách objevují již roku 1288. Majitelem panství byli páni z Kravař, kteří se ve své linii označovali přídomkem „z Bohuslavic“.


Ještě před rokem 1288 však byla obec osídlena a to až hluboko do pravěku, což dokazují archeologické nálezy. Od počátku 14. stol. se obec stala součástí panství Dolní Benešov – pánům z Drahotuš. Roku 1434 měli v Bohuslavicích Drahotušové hospodářský dvůr, poblíž kterého stál kostel obsazovanými husitskými knězi. Díky dědickým záležitostem Drahotušů byla obec rozdělena na 2 části – 1. část příslušela k benešovskému panství a druhá pak byla až do 16. stol. samostatná. To se samozřejmě podepsalo na hospodaření a tak není divu, že v obci vzniklo několik rybníků – Chmelník, Před Srbkem, Sečný, Velký nový pod tvrzí, Křivý, Prehyňský. Roku 1489 byla ve vsi postavena tvrz. Bohuslavice se rozrůstaly a pro novou část se začalo užívat názvu Nová Ves u Bohuslavic.

Za majitele Jana Baptisty Maxmiliána svobodného pána Zuana v roce 1721 byly ve vsi dva vrchnostenské dvory. Roku 1747 byl postaven barokní farní kostel sv. Trojice vyzdobený freskami opavského malíře 18. stol. Josefa Matyáše Lasslera s ohradní zdí a kapličkou. Další kaple pochází z 2. pol. 19. stol. škola vznikla v roce 1844 a budova byla postavena až o 4 roky později. Další škola se začala stavět roku 1963.

Stejně jako ostatní obce, byly i Bohuslavice po prohrané válce toku 1742 připojeny k Prusku, k ČSR se pak připojily až 1920.

Místopisně

Bohuslavice leží v hlučínské pahorkatině. Obcí protéká Bohuslavický potok. V okolí se rozprostírají rozlehlé lesy. Na východ od obce je pískovcový lom. Na území obce rostou statné staré (odhadováno na 400 let) duby.

Kontakt a znak obce

Adresa: Obecní úřad Bohuslavice, Poštovní 119, 747 19 Bohuslavice
www: http://www.bohuslavice.eu/
email: obec@bohuslavice-u-hlucina.cz
počet obyvatel: 1556

Fotogalerie

autorem fotografií marvil

Nahoru

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.


Víte o připravované akci? napište nám