Dolní Benešov

Poprvé se město Dolní Benešov připomíná jako osada v listině z roku 1312. Z této osady pochází mocný šlechtický rod Benešoviců, z něhož pocházeli i slavní páni z Kravař. Benešov se stal významným panským sídlem, kdy v roce 1371 do tehdejší osady přichází mocný rod pánů z Drahotuš. Na přelomu století žil v obci Mistr Konrád z Benešova, který byl prvním českým spisovatelem z Opavska. Byl Husovým stoupencem, 2.9.1415 se stal signatářem stížního listu kostnickému koncilu proti Husově upálení.

9.4.1493 byl Benešov povýšen na město s udělením práva jarmarku a týdenního trhu. Město dostalo právo pečetit zeleným voskem a v erbu mělo štiku držící plotici v tlamě. Drahotušové osvobodili měšťany od robot a poskytli jim právo vařit pivo. Jelikož koncem 16. století Drahotušové vymřeli po meči, dědictvím r. 1594 přešlo město na pokrevné příbuzné Šípy z Bránice. Na sklonku 16. století se na dvoře Rudolfa II. udál vládní převrat a rozhořel se rekatolizační boj, který postihl i Dolní Benešov. V té době k panství patřily obce Bohuslavice, Kozmice a Závada. Protiprávně se panství zmocnili Mošovští z Moravčína. Rekatolizace začala stavbou kostela a vypovězením zdejších českých bratrů. Zdejší tvrz byla na přelomu 16. a 17. stol. přestavěna na renesanční zámek. Roku 1710 změnilo panství majitele, stali se jim baroni Kalkreutové, roku 1774 pak Henneberkové a r. 1846 Rothschildové. Roku 1848 došlo na panství k povstání, kdy na několik dní bylo město i zámek obsazeno vzbouřenci. Zámek měl od 18. stol. barokní podobu. Roku 1747 byl přestavěn kostel sv. Martina, zřízena kostnice a postavena pseudogotická kaple od F. Exnera z Brém. Roku 1784 vznikla barokní socha Immaculaty (na náměstí Cypriana Lellka). Ke kostelu byla roku 1860 dostavěna věž.

Roku 1890 byla v Benešově postavena továrna D.J.Holuschi jako strojírna, slévárna a výrobna obráběcích strojů. Rothschildové zde vybudovali elektrárnu. Roku 1921 byl Benešov jako ostatní Prajzské obce znovu připojen k ČR. Od té doby došlo k mohutnému rozvoji města – vznikl zde odbor Matice opavské, byla založena mateřská škola Matice opavské a živnostenská pokračovací škola Matice opavské. V letech 1949-1953 se stavěla Moravskoslezská armaturka a v roce 1951 bylo postaveno podnikové sídliště Osada míru.

Místopisně

Dolní Benešov leží západním směrem od Hlučína. Je obklopeno rybníky, z nichž největší nese název Nezmar. Na severním okraji obce se rozprostírá areál letiště. U jihozápadního okraje je přírodní rezervace Koutské a Zábřežské louky. Jedná se o rašelinové louky s mokřadním společenstvím rostlin.

Kontakt a znak obce

Adresa: Hájecká ul. čp. 65, 747 22 Dolní Benešov
www: http://dolnibenesov.cz
email: mesto@dolnibenesov.cz
počet obyvatel: 4224

Fotogalerie

autorem fotografií marvil

     

Nahoru

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.


Víte o připravované akci? napište nám