Kozmice

Obec se poprvé objevuje v análech roku 1349 při dělení Opavska mezi potomky Mikuláše II. Roku 1377 Kozmice náležejí k dolnobenešovskému panství. V následujícím století došlo k rozdělení obce na horní a dolní část. Horní Kozmice vlastnili vladykové z Čpchtendorfu. Dolní Kozmice zůstaly u panství Dolní Benešov.

Roku 1477 byly Horní Kozmice Janem Stošem z Albrechtic vypáleny. V obci byl vrchnostenský dvůr, roku 1643 vzniklo zákupní fojtství. V 17. stol. byly obě části obce spojeny a připojeny k panství Dolní Benešov.
Po prohrané válce v roce 1742 postoupila Marie Terezie část Slezska Prusku, tj. i Kozmice. Na počátku 19. stol. byla v Kozmicích postavena kaple sv. Floriána, která pak byla v letech 1934 – 1936 nahrazena stavbou farního kostela – kostela sv. Floriána. Z konce 19. stol. pochází památkově chráněná stodola s ohradní zdí při silnici na Opavu. V roce 1920 byly Kozmice opětně připojeny k ČR, konkrétně k okresu Hlučín. Roku 1973 byly Kozmice městskou částí Hlučína. Od roku 1993 jsou Kozmice opětně samostatnou částí.

Místopisně

Kozmice leží severozápadním směrem od Hlučína. Jižní okraj vesnice sousedí se zatopenou štěrkovnou v Hlučíně. Na severu se rozprostírá rozlehlý les Bor. Obcí protéká říčka Juliánka.

Kontakt a znak obce

Adresa: Obecní úřad Kozmice, Poručíka Hoši 528/2C, Kozmice, 747 11
www: http://www.kozmice.cz
email: obec@kozmice.cz
počet obyvatel: 1813

Fotogalerie

autorem fotografií marvil

Nahoru

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.


Víte o připravované akci? napište nám