Markvartovice

První zmínka o obci Markvartovice se objevuje již roku 1377, kdy byla majetkem lesníka opavských knížat. V 15 stol. zde sídlil slavný slavný rytířský rod Bzenců. V kronikách se můžeme setkat s jménem Jan Bzenec z Markvartovic.


Za vlády rytířského rodu byly k Markvartovicím přidány i sousední Darkovičky. Roku 1551 byly Markvartovice prodány Jakubovi Volskému z Vole. 1554 byly prodány Beneši Sponarovi z Blinsdorfu. Roku 1567 byla v Markvartovicích Bartolomějem z Vrbna vybudována tvrz a pivovar. Od roku 1583 připadly Markvartovice Janu mladšímu z Vrbna ze Šilheřovic. Roku 1673 se novými majiteli stali jezuité. Jezuité vlastnili v obci panský dvůr a rybníček Hraniček. Z období vlády jezuitů pochází raně barokní kaple vybudována v 2. pol. 17. století. V roce 1945 vyhořela a následně byla obnovena. Jezuité v obci vládli až do roku 1734, kdy se vzbouřili poddaní. Další historickou budovou v obci je školní budova z roku 1844.

Místopisně

Obec se nachází severozápadně od Ostravy a západně od Hlučína. Nedaleko severního okraje obce se nachází prostor areálu muzea Československého opevnění.

Kontakt a znak obce

Adresa: Obecní úřad Markvartovice, Šilheřovická 491, 747 14 Markvartovice
www: http://www.markvartovice.cz/
email: urad@markvartovice.cz
počet obyvatel: 4660

Fotogalerie

Nahoru

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.


Víte o připravované akci? napište nám