Šilheřovice

Stejně jako sousední Markvartovice, tak i první zmínka o Šilheřovicích pochází z roku 1377 – opavský vévoda Mikuláš II rozdělil majetek mezi 4 syny. Obec se stala sídlem panství, kterému náležely mimo Šilheřovic i Antošovice, Darkovice, Hať, Koblov a Markvartovice. Během 16. a začátkem 17. století se vystřídalo několik majitelů – Bírkové z Násil, Stošové z Kounic, Rotmberkové z Ketře a hrabata Šlikové. V roce 1647 byly Šilheřovice prodány Barborou Perpetua, hraběnkou z Ursenburku, jezuitské koleji v Opavě.


Z roku 1713 pochází nejvyšší dominanta obce – barokní kostel – který byl postaven jezuity. Po zrušení jezuitského řádu získal šilheřovické panství roku 1787 Karel, svobodný pán Laryš za 50.000 tolarů. Ještě téhož roku panství prodal Johanu Friedrichovi, svobodnému pánovi Eichendorffovi. Ten vystavěl na místě bývalé renesanční tvrze zámek v klasicistním slohu. Po jeho smrti byly Šilheřovice dědici prodány Františkovi Hubertovi Stückerovi z Wayersdorfu. 31. srpna 1845 koupil pruský královský tajný rada Salomon Meyer, svobodný pán z Rothschildu za 165.850 zlatých panství Hlučín a spojil tak panství Šilheřovice, Ostrava, Annaberg, Zabelkow a Petřatin. Po smrti Salomona Meyera se panství ujímá jeho syn Anselm, který se oženil 1826 s Charlottou, baronkou Rothschild.

Dnešní Šilheřovice jsou samostatnou obcí se dvěmi dominantami – barokním kostelem a pseudobarokním zámkem (z klasicistního slohu přestavěn v 2. polovině 19. století) obklopeným anglickým parkem, o rozloze cca 100ha. Parku dominuje kašna s Neptunem. Travnaté plochy parku pak tvoří světoznámé golfové hřiště.

Obecní znak tvoří ve zlatém štítě půl černé orlice s červenou zbrojí spojené s polovinou zelené dubové ratolesti s viditelným polovičním a celým listem i žaludem.

Místopisně

Šilheřovice se rozkládají severním směrem od Ostravy. Sousedí z východu s Markvartovice, ze severu s Hatí a z jihu pak Antošovicemi. Západní hranice obce je součástí česko-polské hranice. Obcí protéká šilheřovický potok, v parku je vybudováno několik malých rybníků. První zmínka o škole pochází jíž z roku 1662. Vlastní budovu však škola získala až v roce 1904, novostavbu pak roku 1951.

Informace o historii obce převzaty z oficiálních stránek obce.

Kontakt a znak obce

Adresa: Obecní úřad Šilheřovice, Střední 305, 74715 Šilheřovice
www: http://www.silherovice.cz
email: urad@silherovice.cz
počet obyvatel: 1603 (k 1.7.2010)

Fotogalerie

autorem fotografií marvil

Nahoru

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.


Víte o připravované akci? napište nám