Vřesina

Nejstarší dochovaná zmínka o obci je z roku 1270. Jméno obce je odvozeno od vřesu, který zde hojně roste. Je označována za jednu z nejstarších obcí na Hlučínsku. Od 15. stol. náležela k benešovskému panství. Půl obce si v 15. století koupil Jan z Drahotuš a od něj pak roku 1530 Bernard ze Zvole a připojil ji k Hlučínsku. V polovině 16. století pak byla připojena k hlučínskému panství celá obec. Roku 1742, stejně jako ostatní slezské obce, připadla Vřesina Prusku.


Roku 1760 koupil statek ve Vřesině Franišek Leopold Lichnovský a připojil jej tak natrvalo k panství Chuchelná. V jeho majetku pak Vřesina zůstala až do 20. let 20. století, kdy se novým majitelem díky pozemkové reformě stal Jan Klimeš.

Roku 1920 byla Vřesina, spolu ostatními obcemi Hlučínska, opětně připojena k ČSR.

4. listopadu 1923 byla v obci založena Jednota Čsl. Orla, která sehrála významnou roli na poli kulturní, společenské a jazykové. Roku 1924 se jedná o zřízení samostatné fary. Prvním farářem a později i kronikářem se stal Josef Nejedlý. Roku 1930 byla obec elektrifikována a bylo postaven kostel sv. Viléma.

Znak obce znázorňuje okvětí vřesu se dvěma poupaty. Okvětí představuje Vřesinu jako takovou, dvě poupata pak Chabovec a Suhrady jako historicky nejstarší přilehlé části obce. Autorem znaku je Richard Junker.

Místopisně

Obec leží severním směrem od města Hlučín. Rozkládá se v oblasti mírně zvlněné hlučínské pahorkatiny, v údolí tvořeném potokem Bečva. Severně od obce se nachází přírodní rezervace Dařenec. Západním směrem se na okraji lesa nachází Bohuslavický pískový lom. Jižním směrem se nachází linie bunkrů budovaných v letech 1934 – 1938. V obci je k dispozici veřejné koupaliště.

Kontakt a znak obce

Adresa: Obecní úřad Vřesina, 21.dubna 247/1, 747 20 Vřesina
www: http://www.vresina-u-hlucina.cz/
email: vresina@vresina-u-hlucina.cz
počet obyvatel: 1502

Fotogalerie

autorem fotografií marvil


Nahoru

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.


Víte o připravované akci? napište nám