Závada

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349, kdy se označovala jako Závadka. Byla součástí panství Dolní Benešov, které patřilo významnému šlechtickému roku pánů z Drahotuž. Součástí obce v té době byla silně opevněná tvrz. Jako nepřátelé krále Zikmunda a knížete Přemka Opavského byla ves zpustošena. Roku 1439 byla ves i s tvrzí darována rektoru opavských škol a zároveň nejvyššího zemského písaře Mistra Jana z Bělé. Následně jeho syn Jindřich z Bělé roku 1499 postoupil Závadu Stiboru Doupovcovi ze Sudic. V několika letech se v rychlém sledu vystřídali 4 majitelé. Roku 1527 byla obec opětně připojena k benešovskému panství díky bratřím Janu a Vavřincovi z Drahotuš.


Roku 1742, stejně jako všechny obce na Prajzské, byla obec přičleněna k Prusku. 1865 vznikla v obci škola a následujícího roku získala budovu. Roku 1920 se Závada opětně stala součástí ČSR. Koncem II. světové války – 17. – 20. dubna 1945 byla Závada takřka celá zničena. Roku 1979 byla obec spojena s Bohuslavicemi. V současné době je opět samostatnou obci. V obci stojí novodobá kaple sv. Urbana.

Místopisně

Obec leží severozápadní směrem od Hlučína, v Hlučínské pahorkatině. Leží v nadmořské výšce 275 m.n.m. Rozprostírá se mezi dvěma rozlehlými lesy – Panským a Selským. V obci jsou dva rybníky, nedaleko se nachází středověký hrádek.

Kontakt a znak obce

Adresa: Obecní úřad Markvartovice, Šilheřovická 491, 747 14 Markvartovice
www: http://www.zavada.cz/
email: obec@zavada.cz
počet obyvatel: 549

Fotogalerie

autorem fotografií marvil

Nahoru

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.


Víte o připravované akci? napište nám